Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - i trans

transport ponadgabarytowy

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet także

Transport to gałąź przemysłu, która od wieków służy człowiekowi. Dlatego też wraz z jej rozwojem ogromny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. I dotyczy ono nie tylko transportu osób, czy standardowych towarów.

Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - i trans transport ponadgabarytowy
Bezpieczeństwo na drogach to priorytet także tam, gdzie odbywa się transport ponadgabarytowy. Jako jego przykład wymienić można tutaj transport ciężki. Dotyczy on tych towarów, których masa przekracza 42 tony. Aby taki towar przetransportować, trzeba i jego samego, i samą trasę dokładnie przygotować. W tym celu potrzebne są dokładne ekspertyzy stanu dróg oraz mostów, czy będą one w stanie ciężar udźwignąć. Gdy ekspertyzy oraz plany są gotowe, przewoźnik musi jeszcze wystąpić o zezwolenie. I dopiero wtedy, gdy jest ono wydane, można przystąpić do realizacji transportu.
Ze względu na specyfikę, transport maszyn i innych towarów ponadgabarytowych wymaga pełnego profesjonalizmu. Tylko wtedy zarówno sam towar, jak i drogi oraz ich uczestnicy pozostają bezpieczni. A to jest najważniejsze.


Przykłady ładunków ponadgabarytowych i przeciążonych obejmują

W transporcie drogowym ładunek ponadgabarytowy lub ładunek z nadwagą to ładunek, który przekracza standardowe lub zwykłe prawne ograniczenia wielkości lub wagi, które ciężarówka może przewozić na określonej części drogi, autostrady lub innej infrastruktury transportowej, takiej jak fracht lotniczy lub fracht wodny. W Europie można go określić jako transport specjalny lub transport ciężki i transport ponadgabarytowy. Może wystąpić obciążenie graniczne na oś. Jednak obciążenie, które przekracza limity na oś, ale nie ogólne limity masy, jest uważane za nadwagę. Przykłady ładunków ponadgabarytowych i przeciążonych obejmują transport maszyn budowlanych takich jak dźwigi, ładowacze czołowe, koparki podsiębierne i tym podobne, gotowe domy, kontenery, elementy konstrukcyjne jak belki mostowe, generatory, pędniki wiatraków, stopnie rakietowe, sprzęt przemysłowy. W określonym kraju drogi są budowane w sposób, który umożliwia pojazdowi o wymiarach mieszczących się w standardowych granicach prawnych bezpieczne (choć niekoniecznie łatwe) prowadzenie i skręcanie. Drogi, na których nie są dozwolone duże pojazdy, mogą być oznaczone znakami drogowymi. Mogą one obejmować obciążenie osi, wysokość, szerokość lub ograniczenia długości całkowitej.


Transport jak wiele innych gałęzi przemysłu

Transport, jak wiele innych gałęzi przemysłu, rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Dowodem na to może być transport ponadgabarytowy, który pozwala przewozić z miejsca na miejsce coraz cięższe, szersze, czy wyższe ładunki. To, co nie mieści się w normach, też można przetransportować, z zachowaniem oczywiście zasad bezpieczeństwa. Problemem natomiast bywają drogi. Transport ciężki wymaga bowiem specjalnych warunków. Tymczasem ostre zakręty, maleńkie ronda, czy mosty o niewielkiej nośności często go uniemożliwiają. A na pewno nie pozwalają przeprowadzić najkrótszą i najszybszą trasą. Wszystko to sprawia, że transport maszyn i innych ciężkich ładunków organizują wyłącznie wyspecjalizowani przewoźnicy. To w ich gestii leży ułożenie trasy i uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Oni też dobierają zawsze środek transportu i dbają o to, aby cała droga była odpowiednio zabezpieczona. Tak więc choć transport taki nie jest łatwy, z pewnością nie jest niewykonalny. Widać to zresztą na polskich drogach.


Normy poruszania się po drogach

Dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach, bardzo precyzyjnie wskazują na to, jakie środki transportu mogą się po nich poruszać i co mogą transportować. Co więc w sytuacji, gdy trzeba przewieźć ładunek, który takich norm nie spełnia? Dla tego typu ładunków stworzona została odrębna gałąź transportu, którą jest transport ponadgabarytowy,
Ten typ transportu obejmuje między innymi transport maszyn, elementów infrastruktury, czy urządzeń przemysłowych. Ładunki te wykraczają poza normy swoją masą, długością, czy wysokością. Muszą więc zawsze być transportowane w specjalnych warunkach. Te z kolei wymagają uzyskania każdorazowo stosowanego zezwolenia.
A jak taki transport wygląda w praktyce? Transport ciężki wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza, czyli maszyn transportujących. Poza tym, gdy normy są znacznie przekroczone, wymagany jest również pilotaż transportu. Ma on na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w tym czasie na drodze.



© 2019 http://i-trans.londonpub.wloclawek.pl/